Arcfelismerés és azonosítás
A XXI. század egyik legfontosabb biztonságtechnikai fejlesztése.
Ugyan még nincs igazán megbízható és megfelelő árszintű eszköz, de sok kiváló próbálkozás már van. (Pár évvel ezelőtt az amerikai repülőtereken használt rendszert leszerelték, mivel találati aránya kicsi volt.) Ami ma viszonylag hozzáférhearcfelismeréstő, az beléptető rendszerrel kombinált arcfelismerés, melynek korlátja a nagyjából fél méteren belüli távolság, ami pl. csak egy ATM-nél használható.
Az arc érzékelése, felismerése és azonosítása nem ugyanaz. Először fel kell ismerni az arcot a környezetéből. Egy VGA kép 300.000 pixelt tartalmaz, ebből a pontmennyiségből kell megtalálni. Ehhez különféle algoritmusokat használnak. Ha az eljárás felfedez egy arcot, akkor azt már ki is tudja választani a háttérből és a rendszer pl. követni is tudja. A következő és kicsit "könnyebb" feladat az, hogy az arc jellemző adatait lemérje és adott esetben összehasonlítsa egy adatbázissal, egyezést keresve. A rendszer azonosnak jelöli meg a két arcot, 41% találati pontosséggal.
Egy személy azonosításán kívül az arc felismerését azonban már a reklám világa használja is, hiszen ki gondolná, hogy a személy azonosításán más üzleti jellegű alkalmazások is szerepet játszanak. Ez pedig többek között a vásárlói szokások felmérése. A vevő megáll egy kirakat előtt és máris kamerák figyelik azt, hogy mit néz meg és mennyi ideig, sőt figyelik az érzelmi reakcióit is.
Az arcfelismerő rendszer megállapítja egy arcról, hogy milyen nemű, visel-e szemüveget, az életkorára is becslést ad. Sőt, megállapítja az érzelmeit, leméri, hogy meddig és mit figyel a vásárló és tetszik-e neki, amit lát. Evvel a rendszerrel pl. könnyen fel lehet mérni a vásárlói szokásokat. Van már új kifejezés is: érzelem-felmérő eszköz. A rendszer a vásárló tetszési indexe alapján mutat rögtön számára megfelelő hirdetést.
Az arc- és érzelemfelismerő a következő adatokat adta meg a fénykép alapján:
- nem: férfi (53%)
- mosoly: nincs (50%)
- szemüveg: nincs (24%)
- napszemüveg: nincs (47%)
- ajkak: zárva (18%)
- szemek: nyitva (53%)
- érzelem: közömbös (92%)
Az arcfelismerés és azonosítás alsó és felső szintje tehát a következő képpen alakul:
- arc érzékelése,
- arc jellmezőinek gyüjtése, ezzel a személy bizonyos jellemzőinek megállapítása névtelenül, azonosítás nélkül,
- két arc összehasonlítása azonosítás nélkül,
- arc hiteles azonosítása, vagyis személyazonosság megállapítása.